151k views
2 votes
A 12-kg rock is rolling down a hill at 4.7 meters/second. The force of the rock is:

1 Answer

2 votes

Answer:

0 Newton

Step-by-step explanation:

We have the formula F=m*a. Given the mass = 12kg and a = 0 ( I assume that the rock is rolling down at a constant velocity of 4.7m/s which its acceleration is 0)

So we have F = 12*0 = 0 N.

Hope that is what you are looking for.

User Stan Sieler
by
7.2k points