92.9k views
2 votes
Kira needs to buy plastic spoons. Brand a has a box of 42 spoons for $2.17. What is the unit price for brand a spoons?

User Buildok
by
6.2k points

1 Answer

1 vote

Answer:

$0,051667

Explanation:

$2.17 / 42 = $0.051667/1spoon

User Etienne Delavennat
by
5.5k points