22.7k views
4 votes
Lisa purchased almonds for $3.50 per pound. She spent a total of $14.70. How many

pounds of almonds did she purchase?

User Mikemeli
by
4.1k points

2 Answers

3 votes
I believe the answer is 4.2
User Michael Edmison
by
4.8k points
3 votes

Answer:

4.2

Explanation: