219k views
1 vote
I costs $18 for 15 bars of chocolate.
What is the unit price, in dollars per bar?

User BrownBe
by
5.1k points

1 Answer

2 votes

Answer:

$1.20

Explanation:

18 / 15

1.20

1.20 * 15

18

Therefore $1.20 is your answer

Hope this helps

User Bardes
by
4.9k points