24.8k views
2 votes
An after school job pays $46.50 for 6 hours of work. What is the unit rate?

User Sehugg
by
5.1k points

1 Answer

4 votes
The unit rate is $7.75 because 46.50 divide by 6 is $7.75
User Tobia
by
5.2k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.