Answer: See explanation
Step-by-step explanation:
The following can be further found in the journal attached:
On January 30th:
Accumulated depreciation on building:
= 139,920 × 5% × 17years
= 139,920 × 0.05 × 17
= 118932
On 10th March:
Accumulated depreciation on machinery:
= 16960 × 10% × 7
= 16960 × 0.1 × 7
= $11872
Cash: 3074 - 318 = $2756
Loss of disposal on plants asset:
= 16960 - (11872 + 2756)
= 16960 - 14628
= 2332
On 18th May:
Accumulated depreciation machinery:
= $3710 × 10% × 6 years
= $3710 × 0.1 × 6
= $2226
Loss of disposal on assets:
= 3710 - 2226
= $1484
The journal has been attached.