Answer:
$0.94 per pound
Explanation:
To find the unit rate, make an equation and simplify it.
2 pounds = $1.88
1 pound = ($1.88 รท 2) $0.94
Hence, It costs $0.94 per pound
5.3m questions
6.9m answers