152k views
0 votes
A 2-pound bag costs 1.88 what is the unit rate?

1 Answer

6 votes

Answer:

$0.94 per pound

Explanation:

To find the unit rate, make an equation and simplify it.

2 pounds = $1.88

1 pound = ($1.88 รท 2) $0.94

Hence, It costs $0.94 per pound

User PeterJCLaw
by
5.0k points