41.4k views
2 votes
A 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?

User Babay
by
5.3k points

2 Answers

4 votes
The answer is $0.19
When you divide $3.04 by 16 you get $0.19
User Baudtack
by
5.3k points
5 votes

Answer:

$.19 per ounce

Explanation:

Take the price and divide by the number of ounces

3.04 dollars/ 16 ounces

.19 dollars per ounce

User Pavlo Naumenko
by
5.7k points