41.4k views
2 votes
A 16 ounce box of cereal cost $3.04 , what is the unit cost ?

User Babay
by
8.5k points

2 Answers

4 votes
The answer is $0.19
When you divide $3.04 by 16 you get $0.19
User Baudtack
by
7.7k points
5 votes

Answer:

$.19 per ounce

Explanation:

Take the price and divide by the number of ounces

3.04 dollars/ 16 ounces

.19 dollars per ounce

User Pavlo Naumenko
by
8.8k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories