Answer:
The answer is 30.43 L
Step-by-step explanation:
In order to find the new volume we use the formula for Boyle's law which is

where
P1 is the initial pressure
P2 is the final pressure
V1 is the initial volume
V2 is the final volume
Since we are finding the new volume

From the question
P1 = 35 kPa = 35000 Pa
V1 = 80 L
P2 = 92 kPa = 92000 Pa
So we have

We have the final answer as
30.43 L
Hope this helps you