234k views
2 votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?

Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98
Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.

User Joshit
by
4.5k points

2 Answers

4 votes
Choice A because 6x2=12 and 2.98x2= 5.96
User Zyeek
by
5.2k points
3 votes
the lowest price per oz is choice A :)
User Collin Graves
by
5.1k points