menu
QAmmunity.org
Login
Register
My account
Edit my Profile
Private messages
My favorites
Register
Ask a Question
Questions
Unanswered
Tags
Categories
Ask a Question
Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98 Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18 Choice A Choice B The unit rates are equal. The unit rates cannot be determined.
asked
Apr 8, 2021
234k
views
2
votes
Which unit rate is the lowest price per ounce?
Choice A: 6 ounces of raisins for $2.98
Choice B: 13 ounces of raisins for $7.18
Choice A
Choice B
The unit rates are equal.
The unit rates cannot be determined.
Mathematics
middle-school
Joshit
asked
by
Joshit
4.5k
points
answer
comment
share this
share
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Please
log in
or
register
to answer this question.
2
Answers
4
votes
Choice A because 6x2=12 and 2.98x2= 5.96
Zyeek
answered
Apr 9, 2021
by
Zyeek
5.2k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
3
votes
the lowest price per oz is choice A :)
Collin Graves
answered
Apr 12, 2021
by
Collin Graves
5.1k
points
ask related question
comment
share this
0 Comments
Please
log in
or
register
to add a comment.
Ask a Question
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.
5.1m
questions
6.7m
answers
Other Questions
Pizza planet is running a special 3 pizzas for 16.50. What is the unit rate for one pizza
What number is halfway between 0 and 18
If the 9-inch wheel of cheese costs $18.60, what is the cost per square inch? If the cost is less than a dollar, put a zero to the left of the decimal point?
I need to simplify this expression.
Need answer to math problem!!!
Twitter
WhatsApp
Facebook
Reddit
LinkedIn
Email
Link Copied!
Copy
Search QAmmunity.org