111k views
0 votes
Hamid bought 4.5 pounds of strawberries. The total cost of the strawberries was 8.10. How much did each pound of strawberries cost?

User Etham
by
8.0k points

2 Answers

4 votes

Answer:

im pretty sure its D hope this helps

User Robmcm
by
7.5k points
1 vote

Answer:

1.80 per pound of strawberries

Explanation:

8.10 / 4.5 pounds = 1.80 per pound of strawberries

User Tom Yeh
by
8.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories