136k views
14 votes
If r=5 and h=3cm what is the volume of the cone (assume pi =3.14

1 Answer

5 votes

Answer:

should be 78.5

Explanation:

the formula for volume of a cone is V = pi^2 x H/3

so if you plug in the values you get V= 3.14 x5^2 x3/3 making the awsnser 78.5

User Jon Phenow
by
7.2k points