Answer:
Step-by-step explanation:
From the given information, the rise in a capillary tube h =

where:
For the height of water:
Surface Tension T = 66.2 mN/m = 66.2 N/m
θ = 10⁰
Cos θ = cos 10 = 0.985
radius r = 0,257 mm = 0.275 × 10⁻³ m
density of water
= 1000 kg/m³
g = 9.8 m/s²
∴
replacing our values:
h =

h =

h = 0.0484 meteres
h = 48.3 mm
Since the height h =

r = 0.275 mm = 0.275 × 10⁻³ m
the density of mecury now
= 13593 kg/m³
the surface tension of the mercury

θ = 130⁰
Cos θ = cos 130 = -0.6428
Using the same above equation:
h =

h = -0.016494 m
h = 16.49 mm