112k views
1 vote
At Grocery Mart, strawberries cost $2.98 for 2 lb. What is the unit rate

1 Answer

2 votes

Answer: the unit rate is 1.49/1

or $1.49 per pound.

Explanation:

User Shantae
by
7.0k points