136k views
3 votes
A student walks 4 blocks east, 1 blocks north, 2 block west and then 1 blocks south in an hour. Her average velocity is?​

User Shiami
by
7.0k points

1 Answer

2 votes

Answer:

2 m/s

Step-by-step explanation:

Given that a student walks 4 blocks east, 1 blocks north, 2 block west and then 1 blocks south in an hour.

The total time = 1 hour

The vertical displacement = 1 - 1

Vertical displacement = 0

Horizontal displacement = 4 - 2

Horizontal displacement = 2

Total displacement = sqrt (2^2 - 0^2)

Total Displacement = 2

Average velocity = displacement/time

average velocity = 2 / 1

Average velocity = 2 m/s

Therefore, her average velocity is 2 metres per second.

User Roger Layton
by
7.1k points