57.3k views
4 votes
11. A 150 gram sample of radon-222 goes through alpha decay. The half-life of

radon-222 is 3.82 days. How much radon will be left after 3.82 days?

1 Answer

3 votes

Answer:

The correct answer is - 75 grams.

Step-by-step explanation:

Half-life is the amount of time that is used by the given amount of substance or element to make it half of the initial amount of a particular radioactive substance.

Equation for alpha decay for radon


^222_(86)Rn\Rightarrow^(218)_(84)Po

we need to calculate the left amount of radon after given time

using formula half life


N(t)=N_(0)e^(-\lambda t)


\lambda =(0.693)/(3.82)


\lambda=0.1814


N(3.82)=150* e^(-0.1814*3.82)


N(3.82)=75.0\ g

Thus, the left amount of radon is - 75 grams.

User Koohoolinn
by
7.2k points