46.7k views
1 vote
mr jones is deciding which package of cheese to buy. which package costs less per ounce?? how much less per ounce is it?

mr jones is deciding which package of cheese to buy. which package costs less per-example-1
User Joanbm
by
5.7k points

2 Answers

3 votes
12 oz is .75LB so 1.5LB is larger than the sliced cheese but when you double the sliced cheese it would be 1.5LB and $6.00 which means you could get the same amount of cheese from the block for less money so mr Jones should get the block of cheese (package 2)
User Mopsled
by
4.6k points
6 votes

package 1 is 0.25 cents per ounce

package 2 is 0.23 cents per ounce

package 2 costs less by 0.02 cents

Explanation:

there are 24 ounces in package 2. Divide cost by number of ounces to get the cost of 1 ounce.

User Toby Joiner
by
5.9k points