Answer:
The answer is 1.35 g/mL
Step-by-step explanation:
The density of a substance can be found by using the formula

From the question
mass of aluminum = 18.4 g
volume = final volume of water - initial volume of water
volume = 39.10 - 25.5 = 13.6 mL
The density of the metal is

We have the final answer as
1.35 g/mL
Hope this helps you