20.7k views
1 vote
A 2 quart container of window cleaner cost $6.96. What is the price per cup?

User Jodyann
by
8.7k points

2 Answers

4 votes

Answer:

0.87 cents

Explanation:

The price per cup is 87 cents because 4 cups goes into one quart. Therefore, you have to divide by eight because 2 quarts is $6.96, and you get $0.87. Hope this helps! have a great day!!

User Gandalf The White
by
8.3k points
2 votes

Answer:

$0.87

Explanation:

2 quarts = 8 cups

$6.96 ÷ 8 = $0.87

User Ramr
by
7.7k points

Related questions

1 answer
4 votes
80.7k views
1 answer
1 vote
195k views
1 answer
0 votes
195k views