146k views
0 votes
If 2 1/4 pounds of bananas cost $1.89, what is the cost per pound?

User Csamleong
by
4.9k points

1 Answer

3 votes

Answer:

84 cents a pound divide 2 1/4 by 1.89 equals 0.84

Explanation:

:)

User Ecbrodie
by
5.1k points