121k views
20 votes
Help plsssssssssssssssssssssssssssssssssssssss

Help plsssssssssssssssssssssssssssssssssssssss-example-1

1 Answer

1 vote

Answer:

A. p=0.42n

Explanation:

2.52/6 = $0.42

$0.42 = the cost of one oranges

So,

To find the cost of n oranges you need to multiply it by 0.42

P=0.42 x n

Ex. Find the price of 4 oranges

So you're going to multiply 4 by 0.42 to get the cost of 4 oranges that will equals $1.68

The answer is p=0.42n

User Marc Demierre
by
5.3k points