127k views
1 vote
Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce he is choosing between 2 brands of tomatoes. Brand A 8 ounces for $

2.99 and brand B for 16 ounces for $4.99 Find the unit rate

User Sceaj
by
6.4k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Brand A is $0.37 per ounce

Brand B is $0.31 per ounce

Explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the number of ounces for both brands:

Brand A:

2.99/8

= 0.37

Brand B:

4.99/16

= 0.31

So, the unit rates are:

Brand A is $0.37 for one ounce

Brand B is $0.31 for one ounce

User Dan Dye
by
6.6k points