Answer:
Brand A is $0.37 per ounce
Brand B is $0.31 per ounce
Explanation:
To find the unit rate, divide the cost by the number of ounces for both brands:
Brand A:
2.99/8
= 0.37
Brand B:
4.99/16
= 0.31
So, the unit rates are:
Brand A is $0.37 for one ounce
Brand B is $0.31 for one ounce