127k views
1 vote
Jacob needs 48 ounces of tomatoes for the spaghetti sauce he is choosing between 2 brands of tomatoes. Brand A 8 ounces for $

2.99 and brand B for 16 ounces for $4.99 Find the unit rate

User Sceaj
by
8.7k points

1 Answer

4 votes

Answer:

Brand A is $0.37 per ounce

Brand B is $0.31 per ounce

Explanation:

To find the unit rate, divide the cost by the number of ounces for both brands:

Brand A:

2.99/8

= 0.37

Brand B:

4.99/16

= 0.31

So, the unit rates are:

Brand A is $0.37 for one ounce

Brand B is $0.31 for one ounce

User Dan Dye
by
8.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories