128k views
2 votes
A. They will spend $53.97 on 3 pizzas. What is the price of each pizza? Show all your work.

17.99

b. They will spend $13.35 on 15 balloons. What is the price of each balloon? Show all your work.
0.89

c. They will spend $33.00 on 12 cupcakes. What is the price of each cupcakes? Show all your work.
2.75

d. They will spend $16.47 on 3 containers of ice cream. What is the price of each container? Show all your work.
5.49


5. After spending the extra money on the pizza, balloons, cupcakes ice cream, how much money do they have left over?

1 Answer

2 votes

how much money did they start off with?

User Jithesh Kt
by
5.0k points