82.7k views
2 votes
What is the molarity of a solution in which 0.381 moles of CuCl is dissolved in 1039ml of water

User Osprey
by
6.7k points

1 Answer

8 votes

Answer:

= 0.366 M

Step-by-step explanation:

data;

moles = 0.381 moles

volume = 1039ml

= 1039 / 1000

= 1.039dm^3

molarity = ?

solution

molarity =
(moles)/(volume in dm^3)

= 0.381 / 1.039

molarity = 0.366 M

User Boeledi
by
6.7k points