110k views
5 votes
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?

2 Answers

5 votes

Answer:

$0.70

Explanation:

4.90=7 1/2 pounds therefore 4.90 divided by 7 equals $0.70

User Dkniffin
by
5.6k points
3 votes

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4 Hope tis helps :)

User Kseb
by
5.4k points