121k views
1 vote
Kyle bought four boxes of cereal for $16.40 how much would 10 boxes of cereal cost

User Vazid
by
8.7k points

2 Answers

3 votes

Answer: $41

Step-by-step explanation:

To get price of 1 you just divide amount by amount bought

$16.40/4 = $4.1

$4.1 x 10 = $41 (price of 10)

User Curly
by
8.7k points
2 votes

Answer:

Explanation:

Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1

Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41

User Pez Cuckow
by
8.3k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories