121k views
1 vote
Kyle bought four boxes of cereal for $16.40 how much would 10 boxes of cereal cost

User Vazid
by
7.8k points

2 Answers

3 votes

Answer: $41

Step-by-step explanation:

To get price of 1 you just divide amount by amount bought

$16.40/4 = $4.1

$4.1 x 10 = $41 (price of 10)

User Curly
by
8.2k points
2 votes

Answer:

Explanation:

Price of one box = 16.40 ÷ 4 = 4.1

Price of 10 boxes = 4.1 × 10 = 41

User Pez Cuckow
by
7.4k points