Answer:
1) How many bottles can you buy for $3?
Answer : 4
2) What is the cost per bottle of water?
Answer: $0.75
Explanation:
Cost of 12 bottles = $9
we have to find cost of 1 bottle so lets divide LHS and RHS by 12
Cost of 12/12 bottles = $9/12
Cost of 1 bottle = $3/4 = $0.75
Thus, Answer to
2) What is the cost per bottle of water?
Answer : $0.75
____________________________________
1) How many bottles can you buy for $3?
let the number of bottles that can be bought for $3 is x
cost of 1 bottle = $0.75
cost of x bottles = cost of 1 bottle*x = $0.75x
cost of x bottles is also $3
therefore,
$0.75x = $3
x = $3/$0.75 = 4
Thus, 4 bottles can be bought for $3 -----answer