68.3k views
0 votes
15. A photoelectron experiment is performed on a sample of silicon using photons with an energy

of 1.43 x 105 kJ/mole. Photoelectrons are generated that have a kinetic energy of 1.34 x 10


kJ/mole. What was the ionization energy of these electrons?

1 Answer

1 vote

Answer:

9.0×10^3K/moles

Explanation:

ionization energy of these electrons = Energy of photons - kinetic energy of the electrons

Given

Kinetic energy of electron = 1.34×10^5

Energy of photons = 1.43 x 105 kJ/mole

Required

Ionization energy of these electrons

Ionization energy of these electrons = 1.43×10^5-1.34×10^5

ionization energy of these electrons = 0.09×10^5 kJ/mol

= 9.0 × 10^3 kJ/mol

Hence the ionization energy of these electrons is 9.0×10^3K/moles

User Sierra Alpha
by
8.0k points