Final answer:
To complete the income statement, total revenues were calculated as $187,700, and total expenses (excluding income taxes) were $112,895. Pretax income came to $74,805, and after an income tax expense of $24,400, the net income was determined to be $50,405.
Step-by-step explanation:
Completing the Income Statement
To complete the income statement for Neighborhood Realty, Incorporated, we need to first calculate the total revenues and then deduct the expenses to find the net income.
Step 1: Total Revenues
Commissions earned = $150,900 (collected in cash) + $16,800 (uncollected) = $167,700
Rental service fees = $20,000
Total Revenues = Commissions earned + Rental service fees = $167,700 + $20,000 = $187,700
Step 2: Total Expenses (Excluding Income Taxes)
Salaries expense = $62,740
Commission expense = $35,330
Payroll tax expense = $2,500
Rent expense = $2,475 (plus December rent yet to be paid is assumed to be included in the figures provided)
Utilities expense = $1,600
Promotion and advertising expense = $7,750
Miscellaneous expenses = $500
Total Expenses (excluding income taxes) = $62,740 + $35,330 + $2,500 + $2,475 + $1,600 + $7,750 + $500 = $112,895
Step 3: Pretax Income and Net Income
Pretax Income = Total Revenues - Total Expenses = $187,700 - $112,895 = $74,805
Income tax expense = $24,400
Net Income = Pretax Income - Income tax expense = $74,805 - $24,400 = $50,405