179k views
1 vote
A hiker walks 20.51 m at 33.16 degrees. What is the Y component of his displacement?

User Nivedh
by
6.9k points

1 Answer

5 votes

Answer:

The y component of his displacement is 11.22 meters

Step-by-step explanation:

Components of the displacement

The displacement is a vector because it has a magnitude and a direction. Let's suppose a displacement has a magnitude r and a direction θ, measured with respect to the positive x-direction. The horizontal component of the displacement is calculated by:


x=r\cos\theta

The vertical component is calculated by:


y=r\sin\theta

The hiker has a displacement with magnitude r = 20.51 m at an angle of 33.16 degrees. Substituting in the above equation:


y=20.51\sin(33.16^\circ)


y=11.22\ m

The y component of his displacement is 11.22 meters

User MGH
by
7.6k points