202k views
1 vote
Find the area of a sector which has an angle of 125∘ and a radius of 5 m.​

1 Answer

7 votes

Answer:

27.27cm²

Explanation:

∅=125° r=5m

A=∅/360×πr²

A=125/360×3.142×5²

A=27.27cm²

User Dan Kendall
by
6.9k points