23.4k views
2 votes
Kristin paid $18.60 for 3 pounds of candy.

What is the cost per pound of candy? Explain your answer.

How many pounds of candy would be for $1? Explain your answer.

2 Answers

6 votes

Answer:

Explanation:

Per pound of candy = 18.60 รท 3 = 6.2

No you cannot even buy a candy for 1

User Shagymoe
by
5.9k points
4 votes

Answer: a) $6.20 per pound b) 5/31 pound per $1

Explanation:


(\$18.60)/(3\ lbs)/ (3)/(3)=(\$6.20)/(lb)\quad \rightarrow \quad \large\boxed{\$6.20\ per\ lb}


( 1\ lb)/(\$6.20)/ (6.20)/(6.20)=((1)/(6.20)\ lb)/(\$1.00)\quad =((10)/(62)\ lb)/(\$ 1.00)\quad =((5)/(31)\ lb)/(\$1.00)\quad \rightarrow \quad \large\boxed{(5)/(31)\ lb\ per\ \$1}

User CWBudde
by
5.1k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.