121k views
1 vote
Stephanie spent $31.20 on ten fancy pens. How much did each pen cost?

User Leo Letto
by
5.6k points

1 Answer

5 votes

Answer: Each pen cost $3.12

Explanation:

If you divide 31.20 by 10 you will get 3.12. Each pen costs the same amount so that amount ten times would equal $31.20. To find out how much one pen costs you need solve for only one out of these ten pens which is why you divide.

User Batfastad
by
5.0k points