121k views
1 vote
Stephanie spent $31.20 on ten fancy pens. How much did each pen cost?

User Leo Letto
by
5.3k points

1 Answer

5 votes

Answer: Each pen cost $3.12

Explanation:

If you divide 31.20 by 10 you will get 3.12. Each pen costs the same amount so that amount ten times would equal $31.20. To find out how much one pen costs you need solve for only one out of these ten pens which is why you divide.

User Batfastad
by
4.8k points
Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.