123k views
3 votes
HELP!!!!!!! MATH QUESTION FOR 40) POINTS!!!!!!

Abe is buying wrapping paper.
He is shopping for the best deal.

Drag the rolls of wrapping paper in order from the least to the greatest unit cost in dollars per square foot. (Just put from least to greatest)

Red: 12.5 square feet for $1.79
Blue: 40 square feet for $5.29
Green: 50 square feet for $8.49
Orange: 60 square feet for $6.00

HELP!!!!!!! MATH QUESTION FOR 40) POINTS!!!!!! Abe is buying wrapping paper. He is-example-1
User Rachel S
by
8.1k points

2 Answers

4 votes

Answer:

8.49

6.00

5.29

1.79

Explanation:

User Ben Bauman
by
6.7k points
3 votes

Answer:

Orange, Blue, Red, Green.

Orange would be the best deal.

Explanation:

In order to put the unit costs per square foot from least to greatest, let's find the unit cost per square root of each wrapping paper.

To find the unit cost per square root, we simply have to divide the cost over the amount of square feet. So:

Red:


c=(1.79)/(12.5)=\$0.1432\text{ per square foot}

Blue:


c=(5.29)/(40)=\$0.13225\text{ per square foot}

Green:


c=(8.49)/(50)=\$0.1698\text{ per square foot}

Orange:


c=(6)/(60)=\$0.10\text{ per square foot}

So, to cost of wrapping paper per foot from least to greatest is:

Orange, Blue, Red, Green.

So, orange would be the best deal.

And we're done!

User Waqasgard
by
7.2k points