76.6k views
1 vote
At a warehouse, Frank purchased a box of 15 oranges for $9.90 What is the cost of 1 orange?

User Andresp
by
7.8k points

2 Answers

1 vote

Answer:

0.66 cents

Explanation:

9.90/15= 0.66

User Mfrackowiak
by
8.2k points
7 votes

Answer:

$0.66

Explanation:

Take the total price and divide it by the number of oranges

9.90/15 = 0.66

User Ramy
by
8.1k points

No related questions found

Welcome to QAmmunity.org, where you can ask questions and receive answers from other members of our community.

9.4m questions

12.2m answers

Categories