76.6k views
1 vote
At a warehouse, Frank purchased a box of 15 oranges for $9.90 What is the cost of 1 orange?

User Andresp
by
4.4k points

2 Answers

1 vote

Answer:

0.66 cents

Explanation:

9.90/15= 0.66

User Mfrackowiak
by
5.0k points
7 votes

Answer:

$0.66

Explanation:

Take the total price and divide it by the number of oranges

9.90/15 = 0.66

User Ramy
by
5.2k points