105k views
0 votes
If a rock traveling at 1.4 m/s has a kinetic energy of 12 J, what is its mass​

1 Answer

6 votes

Answer:

Mass of the rock is 12.25kg

Step-by-step explanation:

Kinetic energy can be defined as the energy possessed by an object as a result of its motion. Simply stated, it is the energy due to motion.

Mathematically, it is given by;


K = (1)/(2)mv^(2)

Given the following data;

Velocity, V = 1.4m/s

Kinetic energy, K = 12J

Mass, m = ?

The formula for calculating the kinetic energy of an object is;


K = (1)/(2)mv^(2)

Substituting into the equation, we have;

12 = ½*m*(1.4)²

We cross-multiply;

24 = 1. 96m

m = 24/1.96

m = 12.25kg.

Hence, the mass of the rock is 12.25kg.

User DaZza
by
6.8k points