231k views
3 votes
The total cost for 5 lb of chicken is $26.25. What is the cost of 1 lb of chicken?

2 Answers

2 votes

Answer:

$5.25 for 1 lb of chicken

Explanation:

How did I get $5.25?? 26.25 / 5 = 5.25

1 * 5.25 = $5.25

2 * 5.25 = $10.50

3 * 5.25 = $15.75

4 * 5.25 = $21

5 * 5.25 = $26.25

User Majdi
by
5.6k points
4 votes

Answer:

$5.25

Explanation:

$26.25 divided by 5 is $5.25

User LXJ
by
5.1k points