Answer and Explanation:
a. The value of the investment is shown below:
Given that,
Future value = $0
Rate of interest = 12.75%
NPER = 11 years
PMT = $16,100
The formula is shown below:
= -PV(Rate;NPER;PMT;FV;type)
So, after applying the above formula, the present value is $92,543.17
b. If the interest rate drop to 7.75%, so the present value is $116,344.48
c. If the interest rate rise to 17.75% so the present value is $75,670.82