Answer:
1. 2600 units
2. $72,800
3. 2,675 units
4. $74,900
Step-by-step explanation:
Provided,
Sales price per unit = $28
Variable cost per unit = $20
Thus, Contribution per unit = Sales price - variable cost = $28 - $20 = $8
Contribution as percentage =

Fixed Cost = $20,800
1. Break even point in unit sales =
=

2. Break even point in dollars = Break even point in units
sales price per unit
= 2,600
$28 = $72,800
Or straight break even point in dollars =

3. In case fixed cost increase by $600
New fixed cost = $20,800 + $600 = $21,400
Thus, break even point in units shall be =

4. Break even point in sales =
