5.8k views
3 votes
Quick Computing currently sells 10 million computer chips each year at a price of $20 per chip. It is about to introduce a new chip, and it forecasts annual sales of 12 million of these improved chips at a price of $25 each. However, demand for the old chip will decrease, and sales of the old chip are expected to fall to 3 million per year. The old chips cost $6 each to manufacture, and the new ones will cost $8 each. What is the proper cash flow to use to evaluate the present value of the introduction of the new chip?

User Arcreigh
by
7.7k points

1 Answer

2 votes

Answer:

Annual cashflow for the decision= $162 million

Step-by-step explanation:

The proper cashflow would be determined as follows:

Contribution per unit = Sales price - variable cost

Contribution per unit of new chip = 25-8 = $17 per unit

Contribution per unit of old chip = 20 - 6 = 14 per unit.

Contribution form the sale of the new chip = contribution per unit × annual sales in unit

=17 × 12 million units = $204 million

lost Contribution from the old chip = contribution per unit × lost annual sales in unit

Lost contribution from old chip= $14 × 3 million unit = $42 million

Note that the lost contribution is an opportunity cost occasioned as a result of the introducing the new chip, hence the contribution should be deducted

Annual cashflow for the decision= $204 million -$42 million = $162 million

Annual cashflow for the decision= $162 million

User Dhagz
by
7.6k points