76.6k views
7 votes
Elena drops her pencil in her cup and notices that it just fits diagonally. the pencil is 17cm long and the cup is 15cm tall. what is the diameter of the cup

User Thames
by
6.9k points

1 Answer

4 votes

Hence the answer is 480ml

Explanation:

Given Elena wonders how much water it will take to fill her cup. She drops her pencil in the cup and notice it just fit diagonally. The pencil is 17cm long (hypotenes) and the cup is 15cm tall.

To find how much water it can hold

SOLUTION

s


\sqrt{x {} ^( 2) + x {}^(2) + 15 {}^(2) = 17 }


2x {}^(2) = 64


x {}^(2) = 32


x = 5.66

therefore volume of the cup


5.66 * 5.66 * 15cm|

480cm³= 480ml

User Jddsantaella
by
7.1k points