Answer:
The answer is
$25.28
Explanation:
In order to solve this question we use ratio and proportion
From the question
A 4-pound bag of potatoes costs $3.16
We have
if A 4-pound bag of potatoes costs $3.16 then
32 pounds of potatoes will cost
![(32 * 3.16)/(4) \\ = 25.28](https://img.qammunity.org/2021/formulas/mathematics/college/bsnqsxv2un3xu6zz44yyjc0cy7s9xge8ph.png)
We have the final answer as
$25.28
Hope this helps you