Answer:
P = 14700 J
Step-by-step explanation:
Given that,
Mass of a piano, m = 75 kg
It is delivered throughout the window of a 6th story apartment which is 20 m above the ground.
We need to find the potential energy of the piano. It is given by :
P = mgh
Putting all the values,
P = 75 kg × 9.8 m/s² × 20 m
P = 14700 J
So, the potential energy of the piano is 14700 J.