10.9k views
20 votes
A standard die is a cube with sides measuring 15 mm. What is the volume of the die?

User Ahvargas
by
7.0k points

2 Answers

2 votes

Answer:

3,375mm²

Explanation:

Since each side of a cube is the same length, that means that we will just have to do 15mm*15mm*15mm to get our answer.

V = L x W x H

= 15 x 15 x 15

= 3,375

Hence, the volume of the die is 3,375mm²

User Samnaction
by
6.7k points
10 votes

Answer:

3375mm^3

Explanation:

15*15=225

225*15=3375

3375mm^3 is the volume of the die.

User Pinaki Mukherjee
by
6.4k points