134k views
3 votes
Quickfire questions

This time somebody who KNOWS THE ANSWER may answer.


Enrique’s grandmother is selling tamales for $4.80 for a dozen. Which vendor sells tamales for the same price per tamale?



10 tamales for $4.00


8 tamales for $2.40


16 tamales for $7.20


18 tamales for $6.50



AND


Anthony needs to buy some soda for a school dance. He went to four grocery stores to compare prices. The table below shows the prices that Anthony found.




Store

Price

Store A

2 liters for $3.50

Store B

4 liters for $6.00

Store C

8 liters for $12.80

Store D

3 liters for $5.40




If Anthony wants to buy from the store with the cheapest option, which store should he buy from?



Store C because they sell one liter of soda for less than $2 each.


Store D because he can buy 5 liters for less than $10.


Anthony should buy from Store A because you can buy 2 liters for $3.50.


Anthony should buy from Store B because one liter of soda will cost $1.50.


Nathan noticed that a 12-pack of soda was on sale for $2.16. How much is each soda?

2 Answers

4 votes
Nzhzhbzsbbzbsbbzbzbzbz
User Connor Leech
by
5.3k points
2 votes

Answer:

10 4 for question one

Explanation:

I don't have one I just know how and I did this

User Gabriel Nadaleti
by
4.7k points