Answer:
Width of the arch = 105 m
Explanation:
Function representing the width of the arch,
f(x) = -0.016(x - 52.5)² + 45
where x = width of the base of the arch or horizontal distance from arch's left end
f(x) = vertical distance of the arch
From the given quadratic function, vertex of the parabola is (52.5, 45).
Coordinates of the vertex represents,
Height of the arch = 45 m
Half of the horizontal distance from the left end = 52.5 m
Therefore, width of the bridge = 2(Half the width of the bridge from left end) = 2×52.5
= 105 m
Therefore, given bridge is 105 m wide.