43.5k views
2 votes
Theresa bought 2 pineapples for $6. She wants to find the constant of proportionality in terms of dollar per pineapple. She modeled this proportional relationship on a number line diagram, as shown.

Part B how much does 4 pineapples cost?

Theresa bought 2 pineapples for $6. She wants to find the constant of proportionality-example-1
User Eskimwier
by
4.4k points

1 Answer

5 votes

Answer:

$12

Explanation:

divide 6 by 2 to show how much 1 pineapple cost which is 3

then time 4 by 3

User Mohamad Alhamoud
by
5.7k points