225k views
3 votes
a horizontal force of 250 Newton is applied to pull a piece of wood lying on a smooth surface through a distance of 20 m calculate the work done​

User Atraudes
by
7.1k points

1 Answer

3 votes

Answer:

W = 5000 J

Step-by-step explanation:

Given that,

Horizontal force of magnitude 250 N is applied to pull a piece of wood lying on a smooth surface through a distance of 20 m.

We need to find the work done. Work done is the product of force and the distance. So,

W = F × d

W = 250 N × 20 m

W = 5000 N

So, the work done is 5000 J.

User Diggy
by
7.3k points