111k views
0 votes
Flour costs $10.74 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound. Use a proportion to solve.

1 Answer

5 votes

Answer:

$3.58 for 1 pound

Explanation:

$10.74 for 3lbs

$x for 1 pound

so we can say

10.74 : 3 = x : 1

then solve using cross products

3x = 10.74

x= 3.58

User Zeroliu
by
6.3k points